Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Šperk byl přidán do oblíbených
Hledat

Informace o briliantech/diamantech

Zlaté šperky z naší nabídky jsou osazeny buď kvalitními zirkony nebo brilianty vysoké kvality. Většina šperků je osazena zirkony v základní ceně a brilianty si zvolíte v roletce v detailu produktu a ihned uvidíte i cenu s příplatkem za briliant.

Nevíte, jaký kámen vybrat? Zirkon je uměle vyrobený briliant, který na první pohled nerozeznáte od přírodního kamene. Briliant vznikne vybroušením diamantu, tedy vzácného přírodního kamene, který se získává těžením v dolech. Na první pohled laik rozdíl v kamenech nepozná, hlavním ukazatelem je především velmi rozdílná cena. 

Zirkony Signity Star - nejkvalitnější zirkony 

Kubické zirkony v našich zlatých prstenech jsou vybroušeny do osmicípé hvězdy s vnitřním jasem, která při hře světla nabízí nádherný lesk a třpyt.

Brilianty/diamanty pro náročnější zákazníky

Rozdíl mezi briliantem a diamantem?
V obou "případech" se jedná o stejný nerost. Diamant je nerost, který není upravený. Briliant je diamant vybroušený do kulatého briliantového brusu. Pod označením diamant či briliant ve špercích je vždy myšlen krásný broušený diamant.

Brilianty dodáváme vždy s certifikátem pravosti 

Certifikát pravosti briliantu

Kvalita diamantů

Kvalita všech diamantů se určuje podle čtyř kritérií 4C, které svou kombinací utváří jeho skutečnou cenu. 

Kritérium č. 1 – VÁHA = CARAT
Velikost diamantu je určující při stanovení jeho ceny. Hmotnost diamantů stanovuje jednotka metrický karát, zkratkou je ct. (1 ct = 200 mg = 0,2 g) Jeden karát se dělí na sto bodů, proto diamant se 65 body váží 0,65 ct.

Kritérium č. 2 – ČISTOTA = CLARITY
Čistota diamantu ukazuje, jestli se na diamantu objevují nějaké nečistoty nebo zakalení, které ovlivňují lámání světla o diamant. Drobné uzavřeniny neovlivňují krásu i trvanlivost. Čistotu diamantu či briliantu značíme zkratkami. Nejčastěji se prodávají brilianty kvality SI 1-3.
FL (Flawless) - Diamant neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronu ani vnější vady kvality brusu. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.

IF (Internally flawless), LC (Loup clean) - Diamanty bez vnitřních vad větších než 5 mikronu, které pro drobné vady kvality brusu nemohou byt klasifikovány stupněm FL. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.

VVS1, VVS (Very very small inclusions) - Diamanty obsahují velmi malé inkluze, velmi těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.

VS 1, VS2 (Very small inclusions) - Velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.

SI1, SI2 (Small inclusions) - Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10-násobné zvětšující lupy. Inkluze nesmějí být viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora (přes tabulku).

I, P1, P2, P3 (Imperfect resp. Pique – čti piké).
P1 - Inkluze viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které nemají negativní vliv na lesk diamantu.
P2 - Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající lehký vliv na lesk diamantu.
P3 - Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající značný negativní vliv na lesk diamantu.


Kritérium č. 3 – BARVA = COLOUR
Diamant je občas známý jako bezbarevný drahokam. Mimořádně bílá barva se vyskytuje jen velmi zřídka. Stupnice barev jsou různé, od celkově bezbarevných až ke světlým anebo tónovaným. Rozdíly mezi jednotlivými barevnými stupni jsou jen drobné. Nečastěji koupíte brilianty v barvě G a H.
D – výjimečně bílý +
E – výjimečně bílý
F – vzácně bílý
G – bílý +
H - bílý
I, J – bílý, slabě zbarvený
K, L – bílý zbarvený
M, N – velmi světle žlutý
O, P, G, R – světle žlutý
S, Z - žlutý


Kritérium č. 4 – BRUS = CUT
Většina diamantů se brousí do 57 nebo do 58 plošek (faset). Správně vybroušený briliant odráží světlo z jedné fasety na druhou a opět horní částí kamene ven. Kvalitní brus tedy reflektuje maximum přijatého světla a diamant pak září nejkrásnějším leskem a nádherným ohněm.